Na granicy światów

Książki otwierają nieznane i niedostępne światy. Przenoszą w czasie, pozwalają oglądać to, co minione lub wyśnione. Słowa odtwarzają przeszłość i stwarzają przeszłość. Pozwalają stać świadkiem czyichś miłości, radości lub smutków. Dopuszczają nas do cudzych sekretów i najskrytszych marzeń. Pozwalają bezkarnie podglądać i obserwować bohaterów literackich, czuć ich oddech, ciepło rąk. W literaturze zapisany jest świat, na który składają się mikroświaty zupełnie obcych nam osób. Słowa oswajają i znoszą granicę. Czytając istniejemy podwójnie.

Słowa stwarzają

Świat literacki stworzony jest z słów, słowami opowiedziany. W nich wyraża się wszystko. Bogactwo świata zawiera się w zdaniach, które stają się jego esencją. Każda książka niesie za sobą nowe doznania, które w trakcie lekturę narastają lub maleją. Narracja niesie nas przez opowieść raz spokojnie, to znowu burzliwie. Odczytujemy sensy i znaczenia poszczególnych słów, z nich układamy większą całość, by wziąć z lektury jak najwięcej.

Poczuj moc literatury

Literatura nie pozostawia obojętnym, oczekuje od nas emocji, zgody lub niezgody, sympatii lub antypatii. Upoważnia nas do zawarcia sojuszu z bohaterem kosztem innych, być może mniej wyrazistych postaci. Postacie literatury rozkochują w sobie, zmuszają do nielubienia, do niezgody i westchnień. Ich utrapienia stają się po części naszymi zmartwieniami, tak znamiennymi dla każdego życia.

Podaruj kawałek świata

Słowa to wyjątkowy prezent. Nieoczywisty i niebanalny. Prezent, który osoba obdarowana może za każdym razem odkrywać na nowo, gdy tylko zechce sięgnąć po lekturę.

Zapach papieru, szata graficzna, ilustracje, to wszystko składa się na niesamowitość książki, tak dziś niedocenionej i zapomnianej, choć tak łatwo dostępnej. Wyjątkowe i bliskie osoby zasługują na niezwykły prezent, oryginalny i wybrany z myślą o niej. Opatrzona dedykacją, osobistym wyznaniem lub podpisem będzie prezentem na zawsze.

Książka jest rodzaju żeńskiego

Są święta, które wymagają prezentów niebanalnych i dawanych z potrzeby serca. Prezentów, które będą podziękowaniem i docenieniem danej osoby. Tym szczególnym świętem jest Dzień Kobiet, który pozwala wyrazić szacunek dla tej najważniejszej kobiety, która w tym dniu ma poczuć się wyjątkową i najważniejszą. Dlatego też tak ważne jest, by prezent na dzień kobiet, był tajemniczy i nieoczywisty. By jego prosta forma była nośnikiem prawdziwych emocji, które  są stałym elementem prozy życia.

Wybierając książkę jako prezent warto znać gusta literackie osoby obdarowywanej. Wówczas  łatwiej będzie znaleźć książkę, która usatysfakcjonuje najbardziej wymagającą czytelniczkę. Obdarowanie bliskiej osoby książką to gest niebanalny i ciut staromodny, a przez to wykwintny i nonszalancki. Iście literacki.